به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اصفهان ۲۴، نشست خبری شهردار و شورای اسلامی شهر مبارکه با حضور شهردار، رییس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر مبارکه و جمعی از خبرنگاران برگزار شد.

محمد ایرانپور رئیس شورای اسلامی شهر مبارکه در این نشست اظهار داشت: برای توسعه هرچه بیشتر شهر مبارکه برنامه‌های سرمایه گذاری اطراف مبارکه تدوین شده است که می‌توان با سرمایه گذاری در این حوزه‌ها به توسعه مبارکه کمک کرد.

وی تاکید کرد: فولاد مبارکه طی قراردادی ۳۰ ساله تمام آب‌های خاکستری شهرستان مبارکه را خریداری کرده که آبیاری مناطق محیط زیست شهری را دچار مشکل کرده است اما مالیات آلایندگی به صورت سالانه به شهرهای دور و نزدیک پرداخت می‌شود که تمامی این مبالغ در حوزه فضای سبز صرف می‌شود.

 رئیس شورای اسلامی شهر مبارکه ادامه داد: در شهر مبارکه ۴۴ هکتار فضای سبز وجود دارد که ۴۶ متر فضای سبز به ازای هر فرد است که بسیار خوب ارزیابی می‌شود و در این حوزه تلاش‌هایی برای افزایش این مقدار از محل مالیات فولاد مبارکه انجام شده است.

 وی در خصوص دو پروژه کلان شهر مبارکه گفت: دو پروژه پل وحدت و قطار بین شهری اصفهان و مبارکه دو برنامه اصلی شهر مبارکه هستند که با مشارکت شرکت قطار شهری اصفهان و فولاد مبارکه انجام می‌شود و شهرداری مبارکه نیز در این بخش مشارکت دارد.

ایرانپور تصریح کرد: فولاد مبارکه هنوز برنامه‌ای به شهرداری و شورای شهر از پروژه دو نبرد گرم نداده است که هنوز عوارض آن مشخص شود اما ارتباط ما با فولاد مبارکه بسیار خوب است.

همچنین مهدی احمدی شهردار مبارکه اظهار داشت: در روزهای اول حضورم در شهرداری برنامه پنج ساله ۱۴۰۵ را برای آینده شهر برنامه ریزی کردم که در ماه‌های اولیه به تصویب شورای شهر رسید و امروز در مدار این برنامه کار می‌کنیم.

وی افزود: اولین اصل برای عملی شدن استراتژی و برنامه‌ها تامین بودجه است، سال گذشته بودجه ۱۰۷ میلیارد تصویب شده بود که با ۳۲ درصد افزایش بودجه در سال به ۱۴۰ میلیارد رسید که نیازمند بازنگری بود.

شهردار مبارکه ادامه داد: سال ۱۴۰۱ با افزایش ۶۰ درصدی بودجه روبه‌رو بودیم که این بودجه با نگاه به محله محوری به ۱۷۰ میلیارد رسید که در کل این مقدار ۶ ماموریت اصلی و استراتژی شهری را دنبال می‌کند که همه آنها ذیل محله محوری است.

وی اضافه کرد: شش ماموریت اصلی شهرداری مبارکه در سال ۱۴۰۱ عبارتند از؛ کالبدی و شهرسازی با بودجه ۱۵ میلیارد، محیط زیست بودحه ۳۵ میلیاردی، ایمنی و مدیریت بحران بودجه ۳ میلیاردی، ترافیک و حمل و نقل بودجه ۴۴ میلیارد، خدمات شهری بودجه ۷.۵ میلیارد و  اجتماعی فرهنگی ورزشی بودجه ۳ میلیاردی که ۶ محور اصلی فعالیت هستند.

احمدی در خصوص میزان بدهی شهرداری در زمان تغییر دولت گفت: زمانی که شهرداری تحویل شد با کسری بودجه تقریبا ۹۰ میلیاردی روبه‌رو بودیم که شروع کار را سخت کرد، اما خرده‌ای برای پروژه‌های نیمه کاره وارد نیست و با هر وضعیت ما کار خود را انجام دادیم.

وی با اشاره به شعار همگرایی در اصفهان تصریح کرد: همان زمان طی جلسه‌ای با شهرداری اصفهان اعتراض خود را به این موضوع نشان دادم، لزومی ندارد ما با نگاه به غرب برای پیشرفت تلاش کنیم زیرا در کشور خودمان برنامه‌هایی مثل برنامه گام دوم انقلاب را داریم که شهرداری مبارکه از چنین برنامه‌هایی استفاده می‌کند.

شهردار مبارکه در خصوص وضعیت حمل و نقل شهر مبارکه ابراز داشت: اولویت اول حمل و نقل مبارکه ایجاد قطار بین شهری به اصفهان است که بودجه خوبی از گذشته برای آن در نظر گرفته شده است که هدف اصلی این حوزه است، همچنین تعمیر ۶ دستگاه اتوبوس از رده خارج مدنظر است.

وی تاکید کرد: وعده می‌دهیم در سال ۱۴۰۱ رینگ ترافیکی شهر مبارکه تکمیل شود که می‌تواند بار ترافیکی مبارکه را حل کند که در این سال تکمیل شود.

احمدی با اشاره به قصد شهرداری مبارکه برای ساخت مجتمع مطبوعاتی مبارکه گفت: تخصیص زمین برای این امر انجام می‌شود و به شرط جذب سرمایه گذار در سال جاری انجام می‌شود تا ساختمانی شبیه مجتمع مطبوعاتی اصفهان در مبارکه داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در شهرستان مبارکه تنها ۴۰ اتوبوس دارد که از این تعداد فقط ۱۹ واحد فعال هستند یعنی بیش از ۵۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی این شهر غیرفعال است که جای کار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.